SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR, SAĞLAM VÜCUDU SAĞLIKLI AYAKLAR AYAKTA TUTAR.

 

-Bir insan ayağında 26 tane farklı kemik (33 tane de eklem) bulunur. Yani insan vücudundaki toplam 206 kemiğin yaklaşık dörtte biri ayaklardadır. Kemiklerimizin sayı olarak yarısı ellerde ve ayaklarımızdadır. Kaslarıyla, tendonlarıyla ve bağlarıyla onca yükün basıncını taşıyan, epey hassas ve esnek, işleyişi hayranlık uyandırıcı, takim oyunu oynayan bir organdır. Kimi zaman, parmaklar üzerinde duran bir balerinde olduğu gibi sabit bir yapı oluşturur, kimi zamansa yükseğe sıçrayan bir kişide olduğu gibi, esnek bir yapı sergiler. Yürüdüğümüz zamansa, bu iki durum da aynı anda gerçekleşir. Ortopedik ayakkabı iç tabanlığı ayakta önemli taşıyıcı noktaları desteklediği için yürüyüşü rahatlatır. Vücudun daha rahat taşınmasını sağlar. Sadece ayak için değil vücut içinde faydalıdır.

 

-Doğru bir ortopedik ayakkabı iç tabanlığı omuriliğin duruşunu destekler. Böylece kişinin yorulmasını geçiktirir. İki bacaktan gelen vücut ağırlığı, ayaklar vasıtası ile yere intikal eder. Ayağımızın her noktasının yere aynı şiddetle basmadığını belli noktaların zemin ile daha çok temasta olduğunu hissederiz. Bu noktalar vücut yükünün yere intikal ettiği noktalardır. Çıplak bir ayakta bacaktan gelen yükün yüzde 57’si topuk merkezinde, yüzde 43’ü ayak tarak kemikleri başlarındadır. Ayakkabı iç tabanlığı ayağın bütün boşluklarını doldurmalıdır.

 

-TÜM AĞIRLIĞINIZI TAŞIYAN VE AYAKKABILARIMIZIN IÇINDE ESIR VÜCUDUMUZUN ‘EN AĞIR IŞÇILERI’NDEN AYAKLARIMIZA GEREKEN ÖNEMI VERIYORMUYUZ ACABA?